لباس‌ زیر گیاهی، از تبلیغات تا واقعیت + مضرات و معایب

لباس‌ زیر گیاهی، از تبلیغات تا واقعیت + مضرات و معایب

برای خرید لباس‌ زیر به فروشگاه رفته‌اید. با رنگ‌های شاد و چشم‌گیر، طرح‌ های متنوع و زیبا، مدل‌ های زیاد و مختلف و در نهایت توضیحات پایان ناپذیر فروشنده‌ای که مدام از فواید شورت گیاهی مردانه یا زنانه حرف میزند روبه رو شده‌اید. بنابراین قانع شده و تن به خرید لباس زیری داده‌اید که هم ظاهری زیبا دارد و هم به ظاهر از الیاف طبیعی یا گیاهی تهیه شده است. اما شک دارید.

چرا که رنگ لباس زیر یا طرح و مدل آن شما را راضی می‌کند، ولی هنوز در خصوص کیفیت واقعی جنس آن تردید دارید. آیا الیاف این لباس زیر واقعاً گیاهی است؟ پوشیدن لباس زیری که نمی‌توان جنس الیاف آن را به راحتی تشخیص داد آیا برای بدن ضرری ندارد؟

آن‌طور که فروشندگان اصرار دارند در تولید این گروه از لباس زیرها از الیافی استفاده شده است که برای پوست بدن هیچ عارضه‌ای ایجاد نمی‌کند. ضد حساسیت است. مانع از بروز عفونت دستگاه تناسلی می‌شود. به اندازه کافی کش می‌آید و در اثر شستشوی زیاد خراب و بد شکل نمی‌شود.

اما این توصیفات تا چه اندازه صحت دارد؟ آیا در تولید این گروه از لباس‌زیرهایی که در سال‌های اخیر به وفور آن‌ها را در فروشگاه‌ها می‌بینیم، واقعاً از الیاف گیاهی استفاده شده است؟ سؤال مهم‌تر این است که الیاف گیاهی چیست؟ چطور می‌توان لباس زیری که در تولید آن واقعاً از الیاف گیاهی استفاده شده است را از لباس زیرهایی با پارچه‌های پلاستیکی تشخیص داد؟

با ادامه این مطلب همراه باشید تا در خصوص لباس زیرهای موسوم به ” لباس زیرهای گیاهی” اطلاعات جامعی به شما ارائه کنیم.

لباس زیرهای گیاهی، از تبلیغات تا واقعیت

شاید از خواندن این مطلب کمی متعجب شوید. اما واقعیت آن است که تمام آنچه تولید کنندگان یا فروشندگان در خصوص گیاهی بودن الیاف لباس زیر به شما میگویند، ترفند تبلیغاتی است. واقعیت آن است که این گروه از لباس زیرها، که چند سالی است آن‌ها را به وفور در بازار مشاهده می‌کنیم، نه تنها گیاهی نیستند، بلکه در تولید آن‌ها از الیاف مصنوعی و اغلب پلاستیکی استفاده شده است.

راهنمای خرید لباس زیر

  راهنمای خرید لباس ‌زیر برای آقایان و خانم‌ها

لباس زیرهایی که معروف به شورت یا سوتین‌های گیاهی هستند، پارچه‌های بسیار لطیفی دارند. طیف رنگ در آن‌ها بسیار زیاد است. اغلب خوش دوخت هستند. بسیاری از آن‌ها مزین به تزئینات اضافی مانند سگک یا تور می‌شوند. از نظر ظاهری به نسبت لباس زیرهای معمولی یا نخی، دیرتر خراب می‌شوند. اما آیا تمام این ویژگی‌ها نشان از مرغوبیت آن‌ها است؟

پاسخ روشن به این پرسش خیر است. در حقیقت در بین الیاف صنعتی که برای بافت پارچه‌های لباس زیر از آن‌ها استفاده می‌شود، چیزی به نام ” الیاف گیاهی” وجود ندارد. واقعیت آن است که گیاهی‌ترین الیاف موجود در بازار، پنبه است. هیچ الیافی از پنبه گیاهی‌تر نیست. همان محصولی که در تولید لباس زیرهای نخ پنبه از آن‌ها استفاده می‌شود.

مرغوب‌ترین نوع الیاف برای تولید لباس‌زیر، چه لباس‌زیر زنانه و چه مردانه، بدون شک پنبه است. سایر الیافی که در بازار به عنوان الیاف گیاهی یا بامبو از آن‌ها نام برده می‌شود، حداقل در بازار تولید لباس زیر ایران حضور ندارند.

این همه تنوع در میان لباس‌زیرهای موسوم به لباس‌زیرهای گیاهی در اثر به کار بردن الیاف مصنوعی به وجود می‌آید. به همین خاطر است که این لباس‌زیرها به نسبت لباس‌زیرهای نخ پنبه در اثر شستشو و مصرف زیاد، دیرتر خراب می‌شوند. یا رنگ آن‌ها کمتر دچار تغییر می‌شود. همچنین لطافتی که در جنس آن‌ها احساس می‌شود در اثر کاربرد الیافی است که خاصیت کشسانی زیادی دارند.

موضوع مهم دیگری که اثبات می‌کند آنچه اکنون در بازار به عنوان شورت گیاهی مردانه یا زنانه فروخته می‌شود تنها کلک تبلیغاتی و در اصل بی اساس است، این است که اگر فرض بگیریم که پارچه لباس زیری با الیاف گیاهی مثل الیاف بامبو تولید شده، نمی‌تواند این قدر ارزان باشد.

الیاف بامبو یا سایر گیاهان (به جز پنبه) در بعضی از کشورها در تولید برخی از لباس‌زیرها با برندهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این گروه از لباس‌زیرها جزو گران قیمت‌ترین پوشینه‌ها هستند. به همین سبب باور این‌که لباس زیری با رنج قیمت بین 10 تا 25 هزار تومان از الیاف گیاهی تولید شده است، امکان پذیر نیست.

مضرات استفاده از لباس‌زیرهای گیاهی مردانه یا زنانه چیست؟

همان‌طور که در ابتدای این مطلب به این موضوع اشاره شد، پارچه شورت‌های گیاهی مردانه یا زنانه‌ای که اکنون در بازار با این عنوان به فروش می‌رسند، نه تنها گیاهی نبوده، بلکه کاملاً پلاستیکی و مصنوعی است. به همین سبب استفاده طولانی مدت از این گروه از لباس زیرها می‌تواند برای بدن مضراتی داشته باشد.

عمده‌ترین ضرر استفاده از لباس‌زیرهای موسوم به شورت‌های گیاهی، ایجاد واکنش‌های پوستی نظیر کهیر و خارش است. در ضمن به دلیل آن‌که در تولید این شورت‌ها از الیاف مصنوعی و عموماً پلاستیکی استفاده شده است، در بیشتر مواقع این لباس زیرها کاملاً به بدن می‌چسبند. به همین دلیل جریان طبیعی خون با اختلال مواجه می‌شود. ضمناً بدن بیشتر گرم می‌شود و در نهایت بیشتر عرق می‌کند.

یکی دیگر از مضرات پوشیدن لباس زیرهای به ظاهر گیاهی رول شدن آن‌ها در بدن است. خاصیت کشسانی بیش از حد پارچه این لباس زیرها منجر به تمایل پارچه شورت به رول شدن در بدن می‌شود.

در نهایت به دلیل آن‌که تولیدکنندگان تمایل دارند با رنگ‌های شاد و جذاب این شورت‌ها تعداد بیشتری از آن‌ها بفروشند، در بیشتر مواقع ماده‌ای که برای رنگ آمیزی این شورت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد به شدت شیمیایی است.

موضوعی که می‌تواند مشکلات مختلفی را اعم از بروز یا تشدید عفونت‌های دستگاه تناسلی برای افراد ایجاد کند. این‌ها تنها بخشی از مضرات شورت گیاهی مردانه یا زنانه است. مضراتی که تولیدکنندگان یا فروشندگان فرصت طلب هرگز در خصوص آن‌ها اطلاعاتی به مصرف کنندگان نمی‌دهند.

چه لباس‌ زیری بخریم؟

  راهنمای خرید لباس ‌زیر برای آقایان و خانم‌ها

بنا به دلایلی که در مقاله دیگری مفصل در خصوص آن صحبت کردیم، دلایلی اعم از دلایل بهداشتی- پزشکی تا توجیهات اقتصادی، ما هنوز هم معتقدیم که بهترین جنس برای لباس‌زیر، نخ پنبه است.

در واقع اگر بپذیریم که پنبه بهترین گیاهی است که می‌توان با آن نخ تولید کرد، سپس پارچه بافت و لباس‌زیر تولید کرد، پس باید بگوییم که تنها لباس‌زیرهای گیاهی موجود در بازار، لباس‌زیرهای نخ پنبه‌ای است. پس فواید پوشیدن شورت گیاهی مردانه یا زنانه، در صورتی که گیاه آن پنبه باشد، بسیار زیاد است. به همین دلیل توصیه ما پوشیدن لباس زیرهای واقعاً گیاهی است.